OrthodoxChristianity.net
October 01, 2014, 08:50:09 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Reminder: No political discussions in the public fora.  If you do not have access to the private Politics Forum, please send a PM to Fr. George.

Home   Help Calendar Contact Treasury Tags Login Register  
Pages: 1   Go Down
  Print  
Author Topic: Pytanie w sprawie poświęconych pokarmów i wody ze świętego źródła  (Read 667 times) Average Rating: 0
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
żuraw
Newbie
*

« on: August 15, 2013, 11:20:58 AM »

Dzień dobry,

nie jestem wyznania prawosławnego. Mam jednak nadzieję, że znajdę na tym forum pomoc w pewnej sprawie Smiley

Znalazłem się w posiadaniu wody ze źródła z monastyru w Bachczysaraju oraz poświęconej soli i poświęconego miodu z tegoż monastyru. Chciałbym obejść się z nimi zgodnie z ich celem, właściwie i zachowując wszelkie zasady szacunku.

Uprzejmie proszę o pomoc. Ewentualnie askaznie jakichś linków, pod którymi znalazłbym niezbędne informacje.
Z góry dziękuję Smiley

Pozdrowienia

P.S.:  Mogę korzystać również ze źródeł po rosyjsku. Słabo mówię i piszę w tym języku, ale rozumiem go całkiem nieźle.
mike
Stratopedarches

« Reply #1 on: August 15, 2013, 01:34:38 PM »

Witam na forum.

Najlepiej w takim razie zjeść toto wszystko i wypić.

Byzantinism
no longer posting here
żuraw
Newbie
*

« Reply #2 on: August 15, 2013, 02:04:27 PM »

I już ? Smiley

A mógłbym poprosić o jakieś szersze informacje na temat roli poświęconych pokarmów i wody ze świętych źródeł w prawosławiu? Jak to jest widziane? Jak to jest rozumiane? W jakim sensie woda z danego źródła jest cudowna (nie wiem czy to właściwe słowo)? Na czym polega jej działanie?
mike
Stratopedarches

« Reply #3 on: August 15, 2013, 02:11:23 PM »

No, jeszcze najlepiej dość szybko, aby toto nie skisło czy coś. Można na czczo.

Generalnie powinno się modlić przed każdym posiłkiem, więc modlitwy nad jakimiś pokarmami nie dają im specjalnych magicznych właściwości czy coś. Praktykuje się je w różnych okresach, bo akurat taki, czy inny święty według danej lokalnej społeczności stał się z danym pokarmem związany.

Cudowne źródełka i przypisywanie im leczniczych właściwości to jest raczej tutejszy fenomen. Przypomniała mi się anegdota o jakiejś pielgrzymce do Serbii i Kosowa, gdzie grupa kobiet męczyła cały czas o jakiej cudowne źródełka, gdzie one mogłyby nabrać wody. On im cały czas tłumaczył, że Serbowie takich źródełek nie znają. Aż w końcu po trzecim czy czwartym dniu powiedział im, żeby nabrały wody ze strumienia, koło którego akurat przejeżdżali. I wszyscy byli zadowoleni.

Byzantinism
no longer posting here
żuraw
Newbie
*

« Reply #4 on: August 15, 2013, 02:24:01 PM »

Bez pośpiechu... Jeszcze o skiśniętym miodzie ani soli nie słyszałem.

No magii to ja się raczej nie doszukuję...
Więc nie ma żadnej oficjalnej wykładni nt. tych spraw? A nasza Krynoczka w Hajnówce to takie tylko zaspokajanie potrzeb lokalnej ludności?
mike
Stratopedarches

« Reply #5 on: August 15, 2013, 02:28:02 PM »

Więc nie ma żadnej oficjalnej wykładni nt. tych spraw?

W prawosławiu nie ma "oficjalnej wykładni" na wiele spraw.

A nasza Krynoczka w Hajnówce to takie tylko zaspokajanie potrzeb lokalnej ludności?

A czym innym miałaby być?

Byzantinism
no longer posting here
żuraw
Newbie
*

« Reply #6 on: August 16, 2013, 03:29:56 AM »

Napis na etykiecie ze wspomnianą przeze mnie wodą głosi, że źródło, z którego została zaczerpnięta zaczęło bić dokładnie w momencie, w którym objawiła się przechowywana w klasztorze ikona. Czytam również, że od tego czasu uzdrowiła ona "olbrzymią liczbę pielgrzymów" a "dla wierzącego serca jej działanie nie budzi żadnych wątpliwości".

Czy mam rozumieć, że to wszystko są historie tworzone na potrzeby ściągającego po tę wodę ludu? Marketing? Zmyślają?
Nie jestem pewien co Pan sugeruje...
mike
Stratopedarches

« Reply #7 on: August 16, 2013, 04:29:35 AM »

Nie jest to  marketing i nie zmyślają. Całkiem możliwe, że to miejsce jest obdarzone szczególną Łaską Bożą; woda ma właświwości lecznicze czy cudotwórcze itp. Nie wiem, nie byłem na Krymie.

Chodzi o to, żeby tego typu zjawiskom nie dawać znaczenia większego niż one mają. Święte wody i cudowne źródełka nie są dla prawosławia najważniejsze. Nie są one nawet  konieczne.

Byzantinism
no longer posting here
żuraw
Newbie
*

« Reply #8 on: August 16, 2013, 02:36:12 PM »

Tak, zgoda. Ja też nie próbuję tym sprawom nadawać znaczenia większego niż mają. Jasne, że nie są one konieczne.

Choć, w moim przekonaniu, Bóg znajduje drogę do każdego w sposób, który jest akurat w danym wypadku najlepszy. Dla jednych będą to bardzo abstrakcyjne rozważania teologiczne i filozoficzne, a dla innych święte źródła itp. Nie wartościowałbym co ma znaczenie większe, bo to co dla jednego jest głębokie, wzniosłe i inspirujące innemu jawić się może jako martwe i niezrozumiałe (i na odwrót).

Pomimo braku oficjalnej wykładni, jak nieco niezręcznie się wyraziłem, z pewnością da się dotrzeć do wypowiedzi czy prac znanych duchownych lub teologów prawosłanych odnoszących się do kwestii, które mnie tu w tym momencie interesują. Z pewnością jakieś ciekawe rozważania na te, istotne przecież dla bardzo wielu "szeregowych" wierzących, kwestie są dostępne. 
Ale ok. Nie drążę dalej. Dziękuję. Będę szukał Smiley
mike
Stratopedarches

« Reply #9 on: August 16, 2013, 03:33:31 PM »

Znani duchowni raczej zajmują się "abstrakcyjnymi rozważaniami teologicznymi" Smiley

Byzantinism
no longer posting here
Dominika
Serbian/Polish
OC.net guru

Faith: Orthodox Christian
Jurisdiction: Orthodox Church of Poland

St. Luke, pray for us!

« Reply #10 on: August 20, 2013, 08:58:00 AM »

Cudowne źródełka i przypisywanie im leczniczych właściwości to jest raczej tutejszy fenomen. Przypomniała mi się anegdota o jakiejś pielgrzymce do Serbii i Kosowa, gdzie grupa kobiet męczyła cały czas o jakiej cudowne źródełka, gdzie one mogłyby nabrać wody. On im cały czas tłumaczył, że Serbowie takich źródełek nie znają. Aż w końcu po trzecim czy czwartym dniu powiedział im, żeby nabrały wody ze strumienia, koło którego akurat przejeżdżali. I wszyscy byli zadowoleni.

"Serbii i Kosowa"... Roll Eyes

W Serbii również są takie miejsca - cudowne źródełka, po serbsku mówi się na to przeważnie "sveta vodica", takim miejscem jest chociażby Ružica na Kalemegdanie w Belgradzie. W krajach arabskich takowe też są.

Cudowne źródłeka to po prostu przejaw Łaski Bożej, objawienie Boga (Teofania) z jakichś powodów.

Jak Michał napisał, taką wodę trzeba wypić, poświęcone zjeść - w sumie tylko jordańską wodę (ze święta Epifanii 6/19 stycznia) trzyma się dłużej.

Pray for persecuted Christians, especially in Serbian Kosovo and Raška, Egypt and Syria
mike
Stratopedarches

« Reply #11 on: August 20, 2013, 03:41:24 PM »

w sumie tylko jordańską wodę (ze święta Epifanii 6/19 stycznia) trzyma się dłużej.

A potem robi się znajduje podczas porządków w szafach 20 różnych butelek i 50 wyschniętych na kamień prosfor...

Wodę z Epifanii trzymać nie dłużej niż do następnego roku, resztę konsumować na bieżąco.
« Last Edit: August 20, 2013, 03:41:42 PM by Michał Kalina » Logged

Byzantinism
no longer posting here
mike
Stratopedarches

« Reply #12 on: August 20, 2013, 03:43:51 PM »

w sumie tylko jordańską wodę (ze święta Epifanii 6/19 stycznia) trzyma się dłużej.

A potem robi się znajduje podczas porządków w szafach 20 różnych butelek i 50 wyschniętych na kamień prosfor...

Wodę z Epifanii trzymać nie dłużej niż do następnego roku, resztę konsumować na bieżąco.

"Serbii i Kosowa"... Roll Eyes

Bez względu na to, czy się to komuś podoba, czy nie, to teraz dwa oddzielne państwa.

Byzantinism
no longer posting here
Gorazd
OC.net guru

Faith: Orthodox Christian
Jurisdiction: The Ecumenical Patriarchate of Istanbul and Chambésy

« Reply #13 on: August 22, 2013, 02:00:57 AM »

Bez względu na to, czy się to komuś podoba, czy nie, to teraz dwa oddzielne państwa.

Багато країн не визнають незалежність Косовa. Це безперервна суперечка. (Many countries do not recognise Kosovo independence. It is an ongoing controversy.)
mike
Stratopedarches

« Reply #14 on: August 22, 2013, 04:41:41 AM »

Tak samo jak z autokefalią OCA. Nie wszystkie uznają, ale OCA jest autokefaliczna i ich opinie tego nie zmienią.

Rozumiem ukraiński, nie musisz tłumaczyć.

Byzantinism
no longer posting here
Tags:
Pages: 1   Go Up
  Print  

Jump to: