OrthodoxChristianity.net
September 01, 2014, 07:56:10 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Reminder: No political discussions in the public fora.  If you do not have access to the private Politics Forum, please send a PM to Fr. George.

Home   Help Calendar Contact Treasury Tags Login Register  
Pages: « 1 2  All   Go Down
  Print  
Author Topic: Зачем полякам Украина? / Why do Poles need Ukraine?  (Read 2856 times) Average Rating: 0
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pilgrim72
Jr. Member
**

Faith: Orthodox
Jurisdiction: OCA

« Reply #45 on: August 26, 2012, 03:26:02 PM »

Jaki masz paszport? Grin

Jak każdy prawosławny Polak, mylisz narodowość z obywatelstwem.

Но мы существуем, православные поляки.

Jaki masz paszport?

To był żart. A mój paszport-->>USA.
Νεκτάριος
Protokentarchos

« Reply #46 on: August 26, 2012, 03:29:16 PM »

Jaki masz paszport? Grin

Jak każdy prawosławny Polak, mylisz narodowość z obywatelstwem.

Но мы существуем, православные поляки.

Jaki masz paszport?

To był żart. A mój paszport-->>USA.

А как получается что "мы существуем"?  Венрее они существуют.
Pilgrim72
Jr. Member
**

« Reply #47 on: August 26, 2012, 03:31:22 PM »

Даже это определение не подходит.  Наверно Владик считает, что я поляк не смотря на то, что я не совсем владею языком.  В таких рамках Михал Калина является поляком, а он совсем не бы согласился.

Дерек, прикольно читать твои мысли по-русски Wink
Существование разных народов - очень условно. Культура, общая история и язык делают из разных расовых групп так называемые "народы".
Исходя из этих критериев - ты не поляк. А вот Михау Калина - почти. Он правда православный - но в Речи Посполитой были и православные, так что...
Короче, нет точного ответа на вопрос кто поляк.  Он более личный чем объективный.      

Masz rację...

Oh... and see your quote above to answer your last question.  Wink
« Last Edit: August 26, 2012, 03:33:35 PM by Pilgrim72 » Logged
Pan Michał
Elder

Faith: Eastern Orthodox
Jurisdiction: The Polish Autocephalous Orthodox Church

« Reply #48 on: August 26, 2012, 03:57:48 PM »

Ja w cerkwi (i wszystkim co związane) praktycznie zawsze taka poważna, bo staram się skupić, wielu mi to zarzuca (wiem, wyglądam jakby kogoś mi zarżnęli, tudzież ja bym chciała kogoś zabić) Wink Trzeba było zagadać, bo naprawdę nie jestem groźna Wink Może szedłeś do Priczastia? Bo z całej reszty wiernego ludu to nie mam pojęcia, który to Ty.

Tak, byłem, jak ks. biskup patrzy, to trzeba mieć nerwy, by odmówić Wink. Ja podobno potwornie zadumany jestem zawsze, albo rozkojarzony (a po prawdzie to i to, i to), więc trudno mi zwrócić na siebie uwagę, chociaż dzisiaj założyłem pod sweter różową koszulę, co - mam wrażenie - sprawiło, że ks. biskup przypatrywał się na mnie ze szczególnym zadziwieniem... No nic, przez nadchodzący tydzień nabiorę odwagi i zagadam z powrotem w niedzielę - jeśli, rzecz jasna, to Ty Wink.

Мне кажется, что Pan Michal имел в виду идею, что Полак - это католик. По крайней мере, это как поляки часто были определены после переписи 1931 г. (а не по языку). Но мы существуем, православные поляки. Grin

И я хотел бы добавить--oчень приятно познакомиться со всеми вами!

(Mam nadzieję, że mogę pisać po polsku?)

Miałem na myśli, że Polakiem jest ten, kto czuje się Polakiem. Do definicji "Polak-katolik" nie przystają takie postaci, jak Piłsudski, Żeromski, Rej, Modrzewski, itd., itp., etc. Sienkiewiczowie na przykład byli spolonizowanymi Tatarami Wink. Nie do końca odnajduję się w systematyce narodowościowej, po prawdzie. Trochę jest dla mnie sztuczna. Może nie tyle sztuczna, co nie do końca odwzorowująca realia. Ale to tylko moja prywatna opinia.
« Last Edit: August 26, 2012, 04:06:58 PM by Pan Michał » Logged
Pilgrim72
Jr. Member
**

« Reply #49 on: August 26, 2012, 04:51:08 PM »

Miałem na myśli, że Polakiem jest ten, kto czuje się Polakiem. Do definicji "Polak-katolik" nie przystają takie postaci, jak Piłsudski, Żeromski, Rej, Modrzewski, itd., itp., etc. Sienkiewiczowie na przykład byli spolonizowanymi Tatarami Wink. Nie do końca odnajduję się w systematyce narodowościowej, po prawdzie. Trochę jest dla mnie sztuczna. Może nie tyle sztuczna, co nie do końca odwzorowująca realia. Ale to tylko moja prywatna opinia.

Zgadzam się z Tobą, i tak samo się czuję.
« Last Edit: August 26, 2012, 04:55:01 PM by Pilgrim72 » Logged
Dominika
Serbian/Polish
OC.net guru

Faith: Orthodox Christian
Jurisdiction: Orthodox Church of Poland

St. Luke, pray for us!

« Reply #50 on: August 26, 2012, 05:08:33 PM »

Zgadzam się z Tobą, i tak samo się czuję.

Też się zgadzam (a przynajmniej w dużej mierze), szczególnie że sama jestem tylko po części Polką (ojciec Serb, matka Polka, ale ze strony matki wiele pokoleń wstecz prawdopodobnie jakieś korzenie ukraińsko-tatarskie), to co, jakoś procentowo rozkładać narodowość w sobie? Bo słyszałam opinie, że nie można być patriotą dwóch krajów. Też jest pytanie, patrzeć na pochodzenie, czy bardziej na to, kto kim się czuje? Choć osobiście uważam (widzę to sama po sobie i po mojej rodaczce - Serbce), że genów czy krwi nie da się do końca "oszukać". To wychodzi przy różnych sprawach. Dodam, że mnie zawsze traktują bardziej jako prawosławną Serbkę. Też pamiętam wywiad z prof. Nowosielskim który był zawieszony pomiędzy ukrainskością właśnie a polskością, aż w koncu jak sam stwierdził, jego Ojczyzną stało się prawosławie (chbya zresztą niektórzy na Podlasiu tak się określają)

Co do prawosławnych w Polsce, wiadomo, temat bardzo szeroki. Prawosławny Polak istnieje na pewno w przypadku konwertytów, bądź też ich potomków. Tych, co czują się Polakami (po części albo całkowicie), mają podlaskie czy też ruskie korzenie, to ciężko już właśnie wstawić w jakieś ramki.

Pray for persecuted Christians, especially in Serbian Kosovo and Raška, Egypt and Syria
Pan Michał
Elder

Faith: Eastern Orthodox
Jurisdiction: The Polish Autocephalous Orthodox Church

« Reply #51 on: August 26, 2012, 05:36:30 PM »

To wszystko przypomina mi Mickiewicza, zakochanego w ukraińskich stepach, pieczętującego się czeskim herbem i posiadającego francuskie obywatelstwo białoruskiego Litwina polskiego pochodzenia na emigracji w Szwajcarii. Czuję, że niewymownie by się obraził, gdyby ktoś go obrabował z 7/8 jego dziedzictwa.
« Last Edit: August 26, 2012, 05:44:06 PM by Pan Michał » Logged
Tags: Russia and Ukraine  Poland  Ukraine Polish The Ukraine is weak 
Pages: « 1 2  All   Go Up
  Print  

Jump to: