OrthodoxChristianity.net
November 28, 2014, 07:02:42 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Reminder: No political discussions in the public fora.  If you do not have access to the private Politics Forum, please send a PM to Fr. George.

Home   Help Calendar Contact Treasury Tags Login Register  
Pages: 1 2 »  All   Go Down
  Print  
Author Topic: Зачем полякам Украина? / Why do Poles need Ukraine?  (Read 3119 times) Average Rating: 0
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladik
High Elder

From the CIS with love

« on: August 16, 2012, 02:59:13 AM »

An interesting and sincere interview with Polish political scientists.

Some quotes:

- Если Польша хочет вернуться к статусу влиятельной державы, то без введения Украины и Беларуси в европейское пространство это невозможно, - говорит польский политолог господин Новаковски. - Мы не можем стать лидером, если являемся приграничной страной Евросоюза. Если Украина и Беларусь присоединяются, мы оказываемся ВНУТРИ Европы. Что это означает? У нас развязаны руки в вопросах безопасности, и проблема сохранения сильной позиции США в регионе - уже не наша головная боль.
- Вы такой троянский конь Америки в Европе? - спрашиваю я.
- Извините, а до входа Польши в НАТО кто являлся троянским конем? Германия. Почему? Потому что была приграничной страной. Вхождение Польши в НАТО и Евросоюз стало главным условием возвращения Германии к статусу мировой державы. Прибавьте к этому колоссальные экономические выгоды: доступ на польский рынок и привлечение дешевой образованной рабочей силы. Мы рассуждаем так же. Кто заработает на вступлении Украины в Евросоюз? Прежде всего Польша!
...

Снятие барьеров при вступлении Украины в Евросоюз открыло бы великолепные перспективы для польской экономики. Но главная причина, почему мы хотим интегрировать Украину и Беларусь в Евросоюз, - это нужда в дешевой рабочей силе. За последнее десятилетие Польшу покинули два миллиона молодых людей, которые теперь трудятся в Англии, Голландии и Франции.

Украина рвется в Евросоюз! (На снимке: пограничные столбы между Украиной и Евросоюзом и плакатом «Пора уважать Украину».)
- Значит, вы готовите Украине участь гастарбайтерской страны?
- Не вижу в этом ничего плохого, - невозмутимо заметил господин Бердиховски
...

Украинские гастарбайтеры в поте лица за гроши будут трудиться в Польше, посылать свои скромные сбережения в Украину, где их родственники будут тратить эти деньги на покупку польского же ширпотреба и польских консервов. Сказка! При этом вы под корень рубите и без того слабую украинскую экономику.
...

И Польша, и Украина - сельскохозяйственные страны. Украина производит большое количество пшеницы и сахара (у Евросоюза излишки и первого, и второго) и добывает совершенно ненужные в ЕС каменный уголь и железную руду. Бесконтрольный выброс на украинский рынок дешевых польских тряпок и продуктов окончательно убьет украинского производителя. Гастарбайтерский путь для Украины - путь в рабство. Возьмите нищую Молдову, где половина населения работает за границей, и что-то я не вижу, чтобы Молдова процветала...
...

Слушая, как мои польские знакомые хвалят трудолюбивых и образованных украинок, драящих унитазы и полы в варшавских домах, я вспоминаю слова одной милой горничной-украинки, которую я встретила в Варшаве несколько лет назад:
- Я здесь себя стала русской называть. А знаешь почему? Русских поляки боятся, не любят, но уважают. А мы, украинцы, как были для них холопьями несколько веков, так холопьями и остались.

http://www.kp.ru/daily/24462/623660/

« Last Edit: August 16, 2012, 03:06:54 AM by Vladik » Logged
Pilgrim72
Jr. Member
**

Faith: Orthodox
Jurisdiction: OCA

« Reply #1 on: August 21, 2012, 11:56:08 AM »

So what? How is this different than how Russia thinks about workers from Central Asia or Moldova? Poland wants a buffer between it and Russia. It's never made any attempt to hide that fact. Russia meanwhile wants to maintain influence in its "near-abroad." "Can't we all just get along?" Cool
LizaSymonenko
Слава Ісусу Христу!!! Glory to Jesus Christ!!!
Global Moderator
Toumarches

Faith: God's Holy Catholic and Apostolic Orthodox Church
Jurisdiction: Ukrainian Orthodox Church of the U.S.A.

« Reply #2 on: August 21, 2012, 12:19:09 PM »

What is it with you and your obsession with Ukraine?

Conquer evil men by your gentle kindness, and make zealous men wonder at your goodness. Put the lover of legality to shame by your compassion. With the afflicted be afflicted in mind. Love all men, but keep distant from all men.
—St. Isaac of Syria
Pan Michał
Elder

Faith: Eastern Orthodox
Jurisdiction: The Polish Autocephalous Orthodox Church

« Reply #3 on: August 21, 2012, 01:16:40 PM »

We need Ukraine as much as Ukraine needs us. We have centuries of shared history, living in one homeland. Without Ukraine there would be no Poland as we know it now, and without Poland there would be no Ukraine either. They gave us eastern culture, we gave them western. At one time we were like a family, at the other like enemies. As long as we had not chicane, fight, colonise, or exterminate one another, we were living in a great country, dare I say first among the civilised, that both of our nations were willing to defend and make it prosper. History showed us that we are so bound to each other, that when we'll choose to go each one his own way, that path will lead us to nowhere.
Vladik
High Elder

From the CIS with love

« Reply #4 on: August 22, 2012, 07:26:43 AM »

Why don't we talk here in Slavic languages? It would be so interesting to read posts in Ukrainian, Belarusian and Polish?
As a Russophone I can understand 100% Ukrainian and Belarusian. Not sure about Polish. But let's try?
Pan Michał
Elder

« Reply #5 on: August 22, 2012, 07:41:20 AM »

Why don't we talk here in Slavic languages? It would be so interesting to read posts in Ukrainian, Belarusian and Polish?
As a Russophone I can understand 100% Ukrainian and Belarusian. Not sure about Polish. But let's try?

Możemy porozmawiać po polsku, ale obawiam się, że jest nie dość że zachodniosłowiańskim językiem, to jeszcze najsilniej zlatynizowanym Smiley.

Ale mozhemo pohovoryty ukrains'koju movoju. Russkogo jazyka ja zabyl (kolys' buv u shkoli), na zhal, ale passyvno panimaju. Bilarusku movu takozh.
Vladik
High Elder

From the CIS with love

« Reply #6 on: August 22, 2012, 09:14:49 AM »

Russkogo jazyka ja zabyl (kolys' buv u shkoli)

В Польше изучали русский язык после 1991-го года?  Huh
Pan Michał
Elder

« Reply #7 on: August 22, 2012, 09:23:16 AM »

В Польше изучали русский язык после 1991-го года?  Huh

Ja hovoriu pro ce, shcho vin buv obovjazkovym predmetom koly ja vchyvsia u pochatkovij ta serednij shkoli.

EDITED - pardon moi, ja ne prochitav dobre. Tak, u nas mozhna vchytysia russkoji movy i siohodni, ne znaju tilky chy vin teper je obovjazkovyj tak jak buv ranisze.
« Last Edit: August 22, 2012, 09:41:10 AM by Pan Michał » Logged
Dominika
Serbian/Polish
OC.net guru

Faith: Orthodox Christian
Jurisdiction: Orthodox Church of Poland

St. Luke, pray for us!

« Reply #8 on: August 22, 2012, 11:42:54 AM »

Russkij ne je obovjazkovyj. Dobry by bulo schoby vin bul obovjazkovyj, tomu shcho to nashi susidy i je legshiy dla Polakiv nizh na pryklad nimeckyj. Tilki deyaki shkoly mayut russkij jazyk, zazvychay druhy pisla anhilskoh.

Ja maju velykoju sympatiju pro Ukrainu i dumaju scho dla Polshy najblizhchyj narid.

*Pereproshuyu za mij ukrainski, ja bilshe rozumiyu nizh hovoru. Analohichno v mene z ruskim. Protyahom rokiv ja hochu navchitsya ruskoy movy i ne znahodim chasu, i tak mij russkij shche hirshi shcho ukrainskiy.

Pray for persecuted Christians, especially in Serbian Kosovo and Raška, Egypt and Syria
Pan Michał
Elder

« Reply #9 on: August 22, 2012, 02:45:18 PM »

Russkij ne je obovjazkovyj. Dobry by bulo schoby vin bul obovjazkovyj, tomu shcho to nashi susidy i je legshiy dla Polakiv nizh na pryklad nimeckyj. Tilki deyaki shkoly mayut russkij jazyk, zazvychay druhy pisla anhilskoh.

O, ce velyka shkoda... Znayesh mozhe, vid koly vin ne obovyazkovyj? Abo jakshcho ne obovyazkovyj, chy je neobovyazkovi uroky v shkolakh?

Ja maju velykoju sympatiju pro Ukrainu i dumaju scho dla Polshy najblizhchyj narid.

Dobre hovorysh, horilki tobi daty Smiley. A razom z nymy Bielarusy ta Lytvyny. Nu, ta Uhortsi, ale ce insha rich.

*Pereproshuyu za mij ukrainski, ja bilshe rozumiyu nizh hovoru. Analohichno v mene z ruskim. Protyahom rokiv ja hochu navchitsya ruskoy movy i ne znahodim chasu, i tak mij russkij shche hirshi shcho ukrainskiy.

Dlia mene, khocha Poliaka, wse harazd Wink.
« Last Edit: August 22, 2012, 02:48:59 PM by Pan Michał » Logged
mike
Warned
Stratopedarches

« Reply #10 on: August 22, 2012, 02:50:27 PM »

Piszcie w polskiej transkrypcji albo cyrylicą, proszę. Tego się czytać nie da.
« Last Edit: August 22, 2012, 02:50:47 PM by Michał Kalina » Logged
ialmisry
There's nothing John of Damascus can't answer
Warned
Hypatos

Faith: جامعي Arab confesssing the Orthodox Faith of the One, Holy, Catholic and Apostolic Church
Jurisdiction: Antioch (for now), but my heart belongs to Alexandria

« Reply #11 on: August 22, 2012, 02:55:11 PM »

We need Ukraine as much as Ukraine needs us. We have centuries of shared history, living in one homeland. Without Ukraine there would be no Poland as we know it now, and without Poland there would be no Ukraine either. They gave us eastern culture, we gave them western. At one time we were like a family, at the other like enemies. As long as we had not chicane, fight, colonise, or exterminate one another, we were living in a great country, dare I say first among the civilised, that both of our nations were willing to defend and make it prosper. History showed us that we are so bound to each other, that when we'll choose to go each one his own way, that path will lead us to nowhere.
Poland and Lithuania blew it

http://en.wikipedia.org/wiki/Polish%E2%80%93Lithuanian%E2%80%93Ruthenian_Commonwealth

There was a Ukraine/Rus' without Poland, and before it.

Btw, you feel the same need for Lithuania?
« Last Edit: August 22, 2012, 02:56:34 PM by ialmisry » Logged

Question a friend, perhaps he did not do it; but if he did anything so that he may do it no more.
A hasty quarrel kindles fire,
and urgent strife sheds blood.
If you blow on a spark, it will glow;
if you spit on it, it will be put out;
                           and both come out of your mouth
Pan Michał
Elder

« Reply #12 on: August 22, 2012, 02:59:47 PM »

In a way, with a help.

Ukraine=Rus'?

Yes, why?
« Last Edit: August 22, 2012, 02:59:59 PM by Pan Michał » Logged
Dominika
Serbian/Polish
OC.net guru

St. Luke, pray for us!

« Reply #13 on: August 22, 2012, 04:33:28 PM »

O, ce velyka shkoda... Znayesh mozhe, vid koly vin ne obovyazkovyj? Abo jakshcho ne obovyazkovyj, chy je neobovyazkovi uroky v shkolakh?

Я не знаю точно, думаю, що в половини 90’ коли були велике зміни в Польще, також в системі освіти. деякі школи мают спеціальний класи з російської мовою

Dobre hovorysh, horilki tobi daty Smiley. A razom z nymy Bielarusy ta Lytvyny. Nu, ta Uhortsi, ale ce insha rich.

хаха добро би було з горілком Wink тільки я думаю, що про литвини тепер інакше - це не точно цій сам народ що бул з Польщою в одним стану. Вони не словяни як українци та бєларуси.

Dlia mene, khocha Poliaka, wse harazd Wink.

дякую Smiley

Pray for persecuted Christians, especially in Serbian Kosovo and Raška, Egypt and Syria
Pan Michał
Elder

« Reply #14 on: August 22, 2012, 05:17:02 PM »

Я не знаю точно, думаю, що в половини 90’ коли були велике зміни в Польще, також в системі освіти. деякі школи мают спеціальний класи з російської мовою

Я закінчив науку в середні школі у 2005 році та в мене ще була обов'язкова російська мова, але йя школа була... як це делікатне сказати... допотопова Wink

хаха добро би було з горілком Wink тільки я думаю, що про литвини тепер інакше - це не точно цій сам народ що бул з Польщою в одним стану. Вони не словяни як українци та бєларуси.

Звичайно, про Литву говорити важко та тяжко, можна сказати що є Литва і Литва і т.д. я хотів тільки написати, що у нас була одна і ця сама батьківщина.

дякую Smiley

Нема за що Smiley. Домініко, чи мені видається, чи у тебе є аватар з вольскою церквою? Питаю тому, що це моя парафія Smiley
« Last Edit: August 22, 2012, 05:37:55 PM by Pan Michał » Logged
Dominika
Serbian/Polish
OC.net guru

St. Luke, pray for us!

« Reply #15 on: August 22, 2012, 05:42:13 PM »

Я закінчив науку в середні школі у 2005 році та в мене ще була обов'язкова російська мова, але йя школа була... як це делікатне сказати... допотопова Wink

я закинчила в 2011 році і в мене не була обовязкова в жодної школи також в школах моїх колегів.
хаха допотопова? Цікаво

Нема за що Smiley. Домініко, чи мені видається, чи у тебе є аватар з вольскою церквою? Питаю тому, що це моя парафія Smiley
так Wink це є моя парафія також! може я знаю тебе а я не свідома того? на кторою літургію ходяш? Я на 10.

Świat jest mały Wink

ialmisry
Warned
Hypatos

Faith: جامعي Arab confesssing the Orthodox Faith of the One, Holy, Catholic and Apostolic Church

« Reply #16 on: August 22, 2012, 05:51:30 PM »

In a way, with a help.

Ukraine=Rus'?
Ukraine<Rus'

Yes, why?
They feel differently.

Question a friend, perhaps he did not do it; but if he did anything so that he may do it no more.
Pan Michał
Elder

« Reply #17 on: August 22, 2012, 06:12:24 PM »

я закинчила в 2011 році і в мене не була обовязкова в жодної школи також в школах моїх колегів.
хаха допотопова? Цікаво

Нам треба було, наприклад, слухати як наш вчітель їхав через Польщу воювати з Вермахтом Smiley.

так Wink це є моя парафія також! може я знаю тебе а я не свідома того? на кторою літургію ходяш? Я на 10.

Świat jest mały Wink

Я зазвичай ходжу до каплиці на Банаха але буду у цієй неділі на 10, побачитися з батюшкою Адамем, отже і може зустрінемося як-небудь Smiley.

Mały w rzeczy samej, szkoda że nie mogę się rozdzielić, bo bym jeszcze jednocześnie na Pragę poszedł, o odwiedzeniu akademickiej nie wspominając Wink
« Last Edit: August 22, 2012, 06:32:07 PM by Pan Michał » Logged
Pan Michał
Elder

« Reply #18 on: August 22, 2012, 06:21:02 PM »

Ukraine<Rus'

Not quite, but way better than I originally thought Smiley.

They feel differently.

I know, and they have a reason since 1919. Soviets gave Lithuanians Vilnus to make us capture it from Lithuanians, then we let them alone face to face with CCCP. I am not proud of it, nor am I proud of selling Ukraine to Soviets in 1921. What happened later with the three of us, is obvious I guess. Still I believe that it's a matter of good will from both sides to end this. So if any Ukrainian/Lithuanian reads this, I am sorry for what happened.
« Last Edit: August 22, 2012, 06:32:55 PM by Pan Michał » Logged
ialmisry
Warned
Hypatos

« Reply #19 on: August 22, 2012, 06:47:11 PM »

Ukraine<Rus'

Not quite, but way better than I originally thought Smiley.
Yes, quite. (The Ukrainians aren't alone in that origin, btw).

They feel differently.
I know, and they have a reason since 1919. Soviets gave Lithuanians Vilnus to make us capture it from Lithuanians, then we let them alone face to face with CCCP. I am not proud of it, nor am I proud of selling Ukraine to Soviets in 1921. What happened later with the three of us, is obvious I guess. Still I believe that it's a matter of good will from both sides to end this. So if any Ukrainian/Lithuanian reads this, I am sorry for what happened.
They had reasons long before that.  Lithuania got the shorter end of the deal.  In 1387, Lithuania brought in more to the Union of Krev.

and was forced to renounce its Orthodoxy.  She was nothing but a fief by the union of Lublin.

Btw, if you don't mind me asking, are you an ethnic Pole?
« Last Edit: August 22, 2012, 06:47:43 PM by ialmisry » Logged

Pan Michał
Elder

« Reply #20 on: August 22, 2012, 07:04:50 PM »

Ah, and now I agree.

They had reasons long before that.  Lithuania got the shorter end of the deal.  In 1387, Lithuania brought in more to the Union of Krev.

Nope. Unless in brought in more to the Union of Krev you mean land. Sources for the hypothesis, please?

and was forced to renounce its Orthodoxy.

By Commonwealth, not by Poland. I can say that Poles were forced to renounce calvinism, cause this happened, too. Funny that you did not mention the Warsaw Confederation of 1573. May I ask you on which sources you are basing your opinion?

She was nothing but a fief by the union of Lublin.

On a contrary. May I ask you again about the sources are basing your opinion on?

Btw, if you don't mind me asking, are you an ethnic Pole?

I don't mind, but tell me who is ethnic Pole, so that I may answer.
« Last Edit: August 22, 2012, 07:05:41 PM by Pan Michał » Logged
ialmisry
Warned
Hypatos

« Reply #21 on: August 22, 2012, 07:59:23 PM »

I'll get to the rest, Lord willing, but in the meantime.
Best I can gather, is someone who has Polish as his language.  I don't know of any other definition which has as much agreement.

Vladik
High Elder

From the CIS with love

« Reply #22 on: August 23, 2012, 12:02:13 AM »

Доминика, очень приятно познакомиться  Wink
Michał Kalina прав, если писать латиницей, то лучше на польском. Я учил польский язык в университете (факультатив), но уже тоже все позабыл.  Smiley  Так что надеюсь, что читая здесь посты на польском, кое-что вспомню.
А ialmisry говорит по-русски (особенно на украинском диалекте), так что пусть не выпендривается тут с английским. Tongue
« Last Edit: August 23, 2012, 12:05:35 AM by Vladik » Logged
ialmisry
Warned
Hypatos

« Reply #23 on: August 23, 2012, 12:57:47 AM »

Доминика, очень приятно познакомиться  Wink
Michał Kalina прав, если писать латиницей, то лучше на польском. Я учил польский язык в университете (факультатив), но уже тоже все позабыл.  Smiley  Так что надеюсь, что читая здесь посты на польском, кое-что вспомню.
А ialmisry говорит по-русски (особенно на украинском диалекте), так что пусть не выпендривается тут с английским. Tongue
I'm doing fine with Pan Michal.

And Ukrainian is a language. Get used to that fact, and reconcile yourself to it.
« Last Edit: August 23, 2012, 12:59:40 AM by ialmisry » Logged

Νεκτάριος
Protokentarchos

« Reply #24 on: August 23, 2012, 01:36:30 AM »

Best I can gather, is someone who has Polish as his language.  I don't know of any other definition which has as much agreement.

Даже это определение не подходит.  Наверно Владик считает, что я поляк не смотря на то, что я не совсем владею языком.  В таких рамках Михал Калина является поляком, а он совсем не бы согласился.
Vladik
High Elder

From the CIS with love

« Reply #25 on: August 23, 2012, 03:14:33 AM »

And Ukrainian is a language. Get used to that fact, and reconcile yourself to it.

Apparently, you did not understand me...

Vladik
High Elder

From the CIS with love

« Reply #26 on: August 23, 2012, 03:34:21 AM »

Даже это определение не подходит.  Наверно Владик считает, что я поляк не смотря на то, что я не совсем владею языком.  В таких рамках Михал Калина является поляком, а он совсем не бы согласился.

Дерек, прикольно читать твои мысли по-русски Wink
Существование разных народов - очень условно. Культура, общая история и язык делают из разных расовых групп так называемые "народы".
Исходя из этих критериев - ты не поляк. А вот Михау Калина - почти. Он правда православный - но в Речи Посполитой были и православные, так что...
Νεκτάριος
Protokentarchos

« Reply #27 on: August 23, 2012, 04:59:35 AM »

Дерек, прикольно читать твои мысли по-русски Wink
Существование разных народов - очень условно. Культура, общая история и язык делают из разных расовых групп так называемые "народы".
Исходя из этих критериев - ты не поляк. А вот Михау Калина - почти. Он правда православный - но в Речи Посполитой были и православные, так что...

Чесно говоря, я почти никогда не пишу на русском, потому что всё на работе с русского на английский. 

В принципе я согласен с тобой, но это не возможно точно сказать что такое национальность.  По закону, я имею право оформить польский паспорт, но я сам не считаю себя поляком.  Дело с Михау Калиной сложнее, Пилсудский без сомнения бы считал его поляком...а сегодняшние националисты скорее всего нет.  Короче, нет точного ответа на вопрос кто поляк.  Он более личный чем объективный.     
Pan Michał
Elder

« Reply #28 on: August 23, 2012, 05:20:54 AM »

That's ok, I was just asking out of curiosity, no offence meant.

Best I can gather, is someone who has Polish as his language.  I don't know of any other definition which has as much agreement.

Then yes, I am an ethnic Pole.

And I feel myself being a Pole. Mickiewicz felt himself being Lithuanian and Pole, or Tuwim considering himself a Jew and a Pole. Nothing wrong or contrary in this. It was the nazis that showed things are different in their opinion. I'm not using argumentum ad hitlerum, just saying when the thinking pattern changed.

Vladik - jakszczo choczesz możu pysaty pols'koju transkrypcijeju, abo kyryliceju, ne znaju jak tobi lehsze.
« Last Edit: August 23, 2012, 05:22:24 AM by Pan Michał » Logged
Νεκτάριος
Protokentarchos

« Reply #29 on: August 23, 2012, 05:33:58 AM »

And I feel myself being a Pole. Mickiewicz felt himself being Lithuanian and Pole, or Tuwim considering himself a Jew and a Pole. Nothing wrong or contrary in this. It was the nazis that showed things are different in their opinion. I'm not using argumentum ad hitlerum, just saying when the thinking pattern changed.

Для Мицкевича Литва имела другое значение чем сегодняшняя Литва.  Он же жил перед современным национализмом.  Литва являлась местной а не национальной личностьи.   
Vladik
High Elder

From the CIS with love

« Reply #30 on: August 23, 2012, 05:42:29 AM »

Vladik - jakszczo choczesz możu pysaty pols'koju transkrypcijeju, abo kyryliceju, ne znaju jak tobi lehsze.

Я предпочитаю польский алфавит - он очень красивый.  Я бы хотел, чтобы русский алфавит был когда-нибудь латинизирован на базе польского с чешским.  Smiley
« Last Edit: August 23, 2012, 05:42:56 AM by Vladik » Logged
Pan Michał
Elder

« Reply #31 on: August 23, 2012, 05:55:16 AM »

Для Мицкевича Литва имела другое значение чем сегодняшняя Литва.  Он же жил перед современным национализмом.  Литва являлась местной а не национальной личностьи.  

Ja zhoden, ta dumaju szczo naszi predky buły mudriszymy wid nas.

Tuwim natomist żyw w czasach nacjonalizmu i takoż wważaw sebe poliakom ta jewrejem.

Я предпочитаю польский алфавит - он очень красивый.  Я бы хотел, чтобы русский алфавит был когда-нибудь латинизирован на базе польского с чешским.  Smiley

Meni takoż podobajet'sia mij ałfawit, ale i kyrylica duże harna, import z Wizantiji Smiley.
« Last Edit: August 23, 2012, 05:59:48 AM by Pan Michał » Logged
Vladik
High Elder

From the CIS with love

« Reply #32 on: August 23, 2012, 06:44:16 AM »

Meni takoż podobajet'sia mij ałfawit, ale i kyrylica duże harna, import z Wizantiji Smiley.

Кириллица мне не нравится. Кстати, во времена СССР был проект по латинизации русского языка, но его свернули из-за начала войны . См. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Pan Michał
Elder

« Reply #33 on: August 23, 2012, 06:57:29 AM »

Кириллица мне не нравится. Кстати, во времена СССР был проект по латинизации русского языка, но его свернули из-за начала войны . См. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

O, diakuju, duże cikawe. A propos http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyrylica#Polska_cyrylica.

Skaży meni, bud' łaska, czy u was je wykorystuwany dwi latynky - znaczyt' anhlijska ta francuz'ka? Pytaju tomu szczo moja podruha z Hrodna skazała tak kołys' mimochid', ale zabuw z neju pohoworyty pro ce.
« Last Edit: August 23, 2012, 06:59:16 AM by Pan Michał » Logged
ialmisry
Warned
Hypatos

« Reply #34 on: August 26, 2012, 12:03:02 AM »

Apparently, you did not understand me...

I understood you.

ialmisry
Warned
Hypatos

« Reply #35 on: August 26, 2012, 01:01:06 AM »

Ah, and now I agree.

Nope. Unless in brought in more to the Union of Krev you mean land. Sources for the hypothesis, please?
For one, the Royal/ducal family.  The Piasts had died out.  With the larger land came a larger population, most of it Rus'.

and was forced to renounce its Orthodoxy.
By Commonwealth, not by Poland. I can say that Poles were forced to renounce calvinism, cause this happened, too. Funny that you did not mention the Warsaw Confederation of 1573. May I ask you on which sources you are basing your opinion?
Contained in the literature Byzantium and the Rise of Russia: A Study of Byzantino-Russian relations in the fourteenth century
http://books.google.com/books/about/Byzantium_and_the_Rise_of_Russia.html?id=bFRXmG5GdkEC
Lithuania Ascending: A Pagan Empire within East-Central Europe, 1295-1345
http://books.google.com/books?id=i4hpVJ51y4oC&printsec=frontcover&dq=Lithuania+Ascending&source=bl&ots=P5lQNiOz_r&sig=cuOc-nfgLk9rF-HqaBmooMIC8cw&hl=en&sa=X&ei=iqQ5UJ2zB-ioyAHbrICoCw&ved=0CC8Q6AEwAA#v=onepage&q=Lithuania%20Ascending&f=false
such as the text of the Union of Krewo, etc.

She was nothing but a fief by the union of Lublin.
On a contrary. May I ask you again about the sources are basing your opinion on?
For one, the maps: the amount of territory that was alienated from the Grand Duchy of Lithuania to the Polish (a clause of the Union of Krewo) Crown.  The Union of Lublin declared the Statute of the Grand Duchy of Lithuania void where it conflicted with the Union, as interpreted by the Polish szlachta, including replacing Ruthenian with Polish as the official language.  Lithuanian died out at court after Grand Duke Alexander, married to the last Orthodox Grand Duchess of Lithuania.  Those nobles who would not speak Polish and embrace the Latin church were reduced to commoners.

« Last Edit: August 26, 2012, 01:02:08 AM by ialmisry » Logged

Pan Michał
Elder

« Reply #36 on: August 26, 2012, 07:13:36 AM »

@Dominika Mam wrażenie, że chyba się z Waćpanną dziś zobaczyliśmy, ale miałaś tak poważną minę, że bałem się zagadać, aby jak to mawiał Wujek, "śmiercią nie umrzeć" Smiley.

ialmisry Thank you for the bibliography, I'll try to look for it in the spare time. Always interested to see other points of view.
Dominika
Serbian/Polish
OC.net guru

St. Luke, pray for us!

« Reply #37 on: August 26, 2012, 10:35:08 AM »

@Dominika Mam wrażenie, że chyba się z Waćpanną dziś zobaczyliśmy, ale miałaś tak poważną minę, że bałem się zagadać, aby jak to mawiał Wujek, "śmiercią nie umrzeć" Smiley.

Ja w cerkwi (i wszystkim co związane) praktycznie zawsze taka poważna, bo staram się skupić, wielu mi to zarzuca (wiem, wyglądam jakby kogoś mi zarżnęli, tudzież ja bym chciała kogoś zabić) Wink Trzeba było zagadać, bo naprawdę nie jestem groźna Wink Może szedłeś do Priczastia? Bo z całej reszty wiernego ludu to nie mam pojęcia, który to Ty.

Pilgrim72
Jr. Member
**

« Reply #38 on: August 26, 2012, 01:44:15 PM »

Best I can gather, is someone who has Polish as his language.  I don't know of any other definition which has as much agreement.

Мне кажется, что Pan Michal имел в виду идею, что Полак - это католик. По крайней мере, это как поляки часто были определены после переписи 1931 г. (а не по языку). Но мы существуем, православные поляки. Grin

И я хотел бы добавить--oчень приятно познакомиться со всеми вами!
« Last Edit: August 26, 2012, 01:54:29 PM by Pilgrim72 » Logged
mike
Warned
Stratopedarches

« Reply #39 on: August 26, 2012, 02:57:33 PM »

Но мы существуем, православные поляки.

Od jakichś 80 lat...
« Last Edit: August 26, 2012, 03:00:33 PM by Michał Kalina » Logged
Νεκτάριος
Protokentarchos

« Reply #40 on: August 26, 2012, 03:06:28 PM »

Od jakichś 80 lat...

Ну и что?  Та идея, что быть поляком, то есть быть католиком также современно.   
mike
Warned
Stratopedarches

« Reply #41 on: August 26, 2012, 03:09:13 PM »

Od jakichś 80 lat...

Co innego lata 30. XX wieku, co innego - wiek XVII.
Pilgrim72
Jr. Member
**

« Reply #42 on: August 26, 2012, 03:20:03 PM »

Od jakichś 80 lat...

Jaki masz paszport? Grin
mike
Warned
Stratopedarches

« Reply #43 on: August 26, 2012, 03:22:07 PM »

Jaki masz paszport? Grin

Jak każdy prawosławny Polak, mylisz narodowość z obywatelstwem.

Jaki masz paszport?
Νεκτάριος
Protokentarchos

« Reply #44 on: August 26, 2012, 03:24:04 PM »

Od jakichś 80 lat...

Jaki masz paszport? Grin

Как я сказал сначала:
Короче, нет точного ответа на вопрос кто поляк.  Он более личный чем объективный.     
Tags: Russia and Ukraine  Poland  Ukraine Polish The Ukraine is weak 
Pages: 1 2 »  All   Go Up
  Print  

Jump to: