Author Topic: Podlachian language  (Read 1411 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mike

• Stratopedarches
Podlachian language
« on: September 18, 2009, 06:42:49 AM »
Podlachian language is a new written East Slavic language, Podlachian, which is spoken in several dialectal forms by some 50,000 people in the eastern region of Poland called Podlachia (and perhaps by as many as 500,000 people in Belarus and Ukraine, but this number needs to be confirmed yet). Up to now, these people have been deemed to speak a peripheral variety of either Belarusian or Ukrainian, depending on their ethnic identification. It is however, believed that their dialects belong to a distinct language, which should be given a consistent written form and determined support.

Podlachian Grammar In A Nutshell

A few hints hot to read latin alphabet:
- č is cyrillic ч
- š is cyrillic ш
- ž is cyrillic ж
- ŭ is cyrillic ў
- ć is cyrillic ць
- ś is cyrillic сь
- ź is cyrillic зь
- ô is a diphtong uo
- ê is a diphtong ye/ie
« Last Edit: September 18, 2009, 06:43:41 AM by mike »
Hyperdox Herman, Eastern Orthodox Christian News - fb, Eastern Orthodox Christian News - tt

not everything I typed before [insert current date] may reflect my current views on the subject

Offline mike

• Stratopedarches
« Last Edit: September 21, 2009, 05:48:39 AM by mike »
Hyperdox Herman, Eastern Orthodox Christian News - fb, Eastern Orthodox Christian News - tt

not everything I typed before [insert current date] may reflect my current views on the subject

Offline christianos

• Jr. Member
  • **
  • St Sharbel pray for us
Re: Podlachian language
« Reply #2 on: May 20, 2010, 08:14:17 AM »
świetne :) czyta się bardzo przyjemnie i bez trudu można wszystko zrozumieć. Pamiętam jak pierwszy raz usłyszałem rusiński byłem zdziwiony bo jest dużo bliższy polskiemu niż ukraiński a przy znajomości serbskiego mogłem bez trudu wszystko zrozumieć. Pytanie czy to już język czy jeszcze dialekt?
Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного.

Offline mike

• Stratopedarches
« Reply #3 on: May 20, 2010, 03:48:18 PM »
Ja to uważam za dialekt mieszany białorusko-ukraiński. Maksymiuk za pełnoprawny język. Obiektywnie nie określi tego raczej nikt.

Zdajesz sobie sprawę, że akurat nie o rusiński mi chodzi?

Offline christianos

• Jr. Member
  • **
  • St Sharbel pray for us
« Reply #4 on: May 20, 2010, 05:27:43 PM »
tak, ja bardzo lubię takie bogactwo etniczne. Czy to język czy tylko dialekt winno być pielęgnowane. 
Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного.