OrthodoxChristianity.net
October 22, 2014, 11:21:02 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Reminder: No political discussions in the public fora.  If you do not have access to the private Politics Forum, please send a PM to Fr. George.

Home   Help Calendar Contact Treasury Tags Login Register  
Pages: 1 2 »  All   Go Down
  Print  
Author Topic: Limba Rom  (Read 20186 times) Average Rating: 0
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jmbejdl
Count-Palatine James the Spurious of Giggleswick on the Naze
OC.net guru

Faith: Orthodox
Jurisdiction: Church of Romania

Great Martyr St. John the New of Suceava

« on: February 02, 2007, 04:32:28 AM »

Cred ca asta o sa fie cel mai scurt 'thread' (cum sa scriu 'thread' pe româneşte?) din lumea dar cine aici vrea sa vorbeasca cu mine pe româneşte? Ar fi bine pentru mine sa scriu mai mult pentrucă când scriu nu poti auzi ca am un accent prost (englezesc/moldovenesc).

James
« Last Edit: November 25, 2007, 03:53:40 PM by Robert » Logged

We owe greater gratitude to those who humble us, wrong us, and douse us with venom, than to those who nurse us with honour and sweet words, or feed us with tasty food and confections, for bile is the best medicine for our soul. - Elder Paisios of Mount Athos
augustin717
Taxiarches

Faith: The other ROC

« Reply #1 on: February 02, 2007, 12:51:00 PM »

Eu vreau sa vorbesc romaneste, si cred ca mai sint sau au fost. citiva romani pe aici.
De inceput scriu troparul Praznicului de azi, al Intimpinarii Domnului, numita si Stretenie.
"Bucura-te ceea ce esti plina de dar, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara; ca din tine a rasarit Soarele dreptatii, Hristos Dumnezeul nostru, luminand pe cei dintru intuneric; veseleste-te si tu, batranule drepte, cel ce ai primit in brate pe Slobozitorul sufletelor noastre, Cel ce a daruit noua si invierea."
danadoina
Newbie
*

Faith: orthodox
Jurisdiction: romania

« Reply #2 on: February 05, 2007, 06:58:41 AM »

Doamne ajuta ! Poate ca totusi o sa se populeze si sectiunea asta de forum!
Am inteles bine ? Voi sunteti pe calendarul vechi ?
augustin717
Taxiarches

« Reply #3 on: February 06, 2007, 02:31:01 AM »

Doamne da bine.
Cei ce graiesc romaneste  aici nu cred ca tin calendarul vechi, dar printre americani sau alti pravoslavnici-rusi, sarbi etc- de aici, sint si care tin calendarul vechi.
jmbejdl
OC.net guru

« Reply #4 on: February 06, 2007, 04:35:51 AM »

Doamne ajuta ! Poate ca totusi o sa se populeze si sectiunea asta de forum!
Am inteles bine ? Voi sunteti pe calendarul vechi ?

Eu nu sunt pe calendarul vechi. Sunt unul dintre trei englezi la o parohia romaneasca in Anglia:

http://geocities.com/ortodoxuk/index.htm

Sotia mea e din Siret, Jud. Suceava si ne am casatorit acolo. Cunosc niste oameni in Bucovina care sunt pe calendarul vechi, mai ales un calugar de la Sihastria.

James

We owe greater gratitude to those who humble us, wrong us, and douse us with venom, than to those who nurse us with honour and sweet words, or feed us with tasty food and confections, for bile is the best medicine for our soul. - Elder Paisios of Mount Athos
danadoina
Newbie
*

« Reply #5 on: February 06, 2007, 11:16:33 AM »

Am intrat pe site-ul parohiei voastre engleze; f.fumos. Mi-au placut f. mult pozele unde sunteti in costume nationale. Parca ar fi facute in Romania. Daca va mai intereseaza si alte forumuri in romaneste, aici o adresa: http://forum.schituldarvari.ro/ ! Este un forum ortodox de la schitul Darvari din Bucuresti !
Apropo de calendar, pentru ca noi apartinem de Patriarhia Romana suntem pe noul calendar; eu personal cred ca ar fi fost mai bine ca toate tarileortodoxe sa ramana pe vechiul calendar, clar diferit de cel catolic si protestant, dar daca acum este asa, trebuie din ascultare sa-l urmam si sa nu facem dezbinari in Biserica din cauza calendarului! Doamne ajuta !
augustin717
Taxiarches

« Reply #6 on: February 06, 2007, 07:36:08 PM »

Apropo de calendar, pentru ca noi apartinem de Patriarhia Romana suntem pe noul calendar; eu personal cred ca ar fi fost mai bine ca toate tarileortodoxe sa ramana pe vechiul calendar, clar diferit de cel catolic si protestant, dar daca acum este asa, trebuie din ascultare sa-l urmam si sa nu facem dezbinari in Biserica din cauza calendarului! Doamne ajuta !
Cred ca acesta a fost pretul platit Patriarhiei Ecumenice de catre Biserica Autocefala Romaneasca pentru ridicarea la rangul de patriarhie.
danadoina
Newbie
*

« Reply #7 on: February 07, 2007, 08:00:52 AM »

Amcitit acum cateva zile undeva ca atunci cand s-a facut schimbarea calendarului s-au facut mari presiuni pentru asta , dar cam atat. Ar fi interesant care au fost argumentele pro pentru ca eu am citit ca unul dintre ele  a fost ca nu se mai putea calcula data Pastelui dupa canoane dar acum sarbatorim Pastele tot dupa calendarul vechi deci Huh!!!! Embarrassed
Parintele meu duhovnic este pe calendarul vechi pentru ca tine de Patriarhia de la Moscova, de aceea este foarte aiurea cu calendarul asta diferit. Cei care sunt in Romania nu observa prea mult si nu au motiv sa ii deranjeze prea mult diferenta de calendar !
augustin717
Taxiarches

« Reply #8 on: February 08, 2007, 04:22:02 AM »

Nu prea stiu care-i treaba cu calendarul, ca niciodata nu prea m-a interesat acest lucru; ar fi frumos totusi sa praznuim toti la aceleasi date.
Pentru cei ce traiesc in tari neortodoxe insa, si asa este greu, cu jumatate din calendar in stil nou, dar daca intreg calendarul ar fi pe stilul vechi?
ma2000
Elder

Faith: ORTHODOX
Jurisdiction: ROMANIAN

Saint Anthony The Great

« Reply #9 on: February 09, 2007, 07:29:36 AM »

Salutari tuturor!

Amcitit acum cateva zile undeva ca atunci cand s-a facut schimbarea calendarului s-au facut mari presiuni pentru asta , dar cam atat.

Pe credinta_ortodoxa@yahoogroups.com, cumva? Smiley

Asemănându-te obiceiurilor râvnitorului Ilie şi urmând Botezătorului pe drepte cărări, Părinte Antonie, te-ai făcut locuitor pustiului şi ai întărit lumea cu rugăciunile tale. Pentru aceasta, roagă-te lui Hristos Dumnezeu, să mântuiască sufletele noastre.
jmbejdl
OC.net guru

« Reply #10 on: February 09, 2007, 07:44:28 AM »

De unde sunteti? Stiti ca sunt din Anglia (mai precis Yorkshire) si cred ca Augustin e din undeva in Ardeal, dar se poate ca nu amintesc bine, dar nu stiu de unde sunt ma2000 si danadoina. Eu am fost numai la Bucovina, Dobrogea, Braila (nasa mea de la cununie e din Braila si am stat cu ea) si Bucuresti dar nasa mea de la botez (nu stiu cum sa scriu 'Chrismation' pe romaneste - n-am fost botezat din nou cand am devenit Ortodox) e din Sibiu. Parintele noastre (Pr. Constantin) e din Oltenia dar cred ca majoritatea de la parohia sunt Moldoveni.

James

ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #11 on: February 09, 2007, 09:32:59 AM »

'Chrismation'= mirungere, miruire

Eu sunt originar din Arges, insa locuiesc in Bucuresti

Asemănându-te obiceiurilor râvnitorului Ilie şi urmând Botezătorului pe drepte cărări, Părinte Antonie, te-ai făcut locuitor pustiului şi ai întărit lumea cu rugăciunile tale. Pentru aceasta, roagă-te lui Hristos Dumnezeu, să mântuiască sufletele noastre.
jmbejdl
OC.net guru

« Reply #12 on: February 09, 2007, 09:39:58 AM »

'Chrismation'= mirungere, miruire
Multumesc. Am fost miruit? in biserica greceasca pentru ca n-a fost nici o parohia romaneasca unde ne-am locuit, deci n-am stiut cuvant pe romaneste.

Eu sunt originar din Arges, insa locuiesc in Bucuresti
N-am fost niciodata la Arges, dar as vrea sa vizitez manastirea Curtea de Arges. Stiu ca are doi turnuri deosebit (in case what I just wrote is complete rubbish, I mean the unusual twisted looking towers).

James

ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #13 on: February 09, 2007, 10:01:11 AM »

Am fost miruit?

Exact Smiley

N-am fost niciodata la Arges, dar as vrea sa vizitez manastirea Curtea de Arges. Stiu ca are doi turnuri deosebit (in case what I just wrote is complete rubbish, I mean the unusual twisted looking towers).

James
'rasucit'=twisted

Ai putea spune.... doua turnuri rasucite iesite din comun. Scuza-ma daca te-am corectat, vorbesti foarte bine romaneste.
Este o manastire foarte frumoasa. Poate ai auzit de legenda Mesterului Manole?
Manastirea gazduieste moastele Sfintei Filofteia, sarbatorita pe 7 decembrie, si care este singura sfanta copil din Romania.
Neaparat sa vizitezi si Biserica Domneasca Sfantul Nicolae din Curtea de Arges, ce dateaza din 1352.

augustin717
Taxiarches

« Reply #14 on: February 09, 2007, 02:44:58 PM »

si cred ca Augustin e din undeva in Ardeal, dar se poate ca nu amintesc bine,
Da. Va aduceti aminte bine. De la marginile dinspre apus ale Ardealului, din tinutul Crisurilor si a muntilor Apuseni mi se trage intreg neamul.
Acum insa sint in America, pe undeva.
danadoina
Newbie
*

« Reply #15 on: February 09, 2007, 06:01:38 PM »

Eu sunt din Brasov  Smiley !

e yahoo nu am intrat pina acum, da cred ca pe site-ul forumului de la teologie din rep. Moldova citisem despre calendar !  Undecided
ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #16 on: March 13, 2007, 09:24:45 AM »

Ce mai faceţi?
Cum o mai duceţi?
Cum sunt murăturile de Leeds, James?  Cheesy

augustin717
Taxiarches

« Reply #17 on: March 14, 2007, 10:47:05 AM »

Lucram, muncim s.a.m.d.
ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #18 on: March 16, 2007, 06:04:07 AM »

Augustin, in imaginea din avatarul tau este una din bisericile sarbesti din Banat?
« Last Edit: March 16, 2007, 06:04:46 AM by ma2000 » Logged

augustin717
Taxiarches

« Reply #19 on: March 16, 2007, 02:20:59 PM »

Nu. Biserica-i romaneasca, nu sarbeasca si nici nu-i in Banat, ci mai catre miazanoapte in Ardeal/Crisana. Este biserica "noastra", din oraselul in care m-am nascut.
augustin717
Taxiarches

« Reply #20 on: April 05, 2007, 11:18:08 AM »

If there are any interested people, here they can listen right now to the live broadcast of the Vigil (Denia) of the 12 Gospels from the Cathedral of Cluj:

http://www.radiorenasterea.ro/live.html

Denia celor 12 Evanghelii slujita de catre episcopul-vicar Irineu al Bistritei, in catedrala din Cluj a Mitropoliei Clujului, Crisanei si Maramuresului.
augustin717
Taxiarches

« Reply #21 on: April 09, 2007, 12:48:56 AM »

O, Pastile cele mari si preasfintite, Hristoase
O, intelepciunea lui Dumnezeu si Cuvantul lui Dumnezeu si Puterea
Da-ne noua mai adevarat sa ne impartasim cu Tine,
In Ziua ce neinserata a Imparatiei Tale.

HRISTOS A INVIAT
CHRIST IS RISEN
Papist
Patriarch of Pontification
Toumarches

Faith: Catholic
Jurisdiction: Byzantine

Praying for the Christians in Iraq

« Reply #22 on: April 09, 2007, 01:35:52 AM »

What?  Cheesy

Note Papist's influence from the tyrannical monarchism of traditional papism .
ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #23 on: April 17, 2007, 09:14:38 AM »

Adevarat a inviat!

stanley123
Protokentarchos

Jurisdiction: Roman Catholic

« Reply #24 on: November 25, 2007, 03:14:34 AM »

Salutari!
Ma intreb daca ati fost la manastirea Sambata de Sus? Daca da, ati avut cumva ocazia sa cititi placa de pe zidul interior care mentioneaza distrugerea monastirii in secolul XVI de catre austro-ungari ?
Stanley
« Last Edit: November 25, 2007, 03:15:28 AM by stanley123 » Logged
augustin717
Taxiarches

« Reply #25 on: November 25, 2007, 03:26:22 AM »

Acuma dincolo de anacronismul istoric, este probabil ca manastirea Sambata a fost inchisa de catre ceva principe al Transilvaniei. Daca este vorba de perioada care urmeaza bataliei de la Mohacs, bineinteles. Mai tarziu vorbim de Habsburgi. Si din 1867 de austro-ungari.
stanley123
Protokentarchos

« Reply #26 on: November 25, 2007, 03:49:54 PM »

Acuma dincolo de anacronismul istoric, este probabil ca manastirea Sambata a fost inchisa de catre ceva principe al Transilvaniei. Daca este vorba de perioada care urmeaza bataliei de la Mohacs, bineinteles. Mai tarziu vorbim de Habsburgi. Si din 1867 de austro-ungari.
Citind dintr-un ghid turistic al zonei Brasovului am aflat ca manastirea a fost inceputa in secolul XVII si a fost partial demolata in 1785 din ordinul generalului Bukow de la Viena. Pe placheta de pe zidul interior insa, cred ca era mentionat un an cu mult inainte de 1785.
Batalia de la Mohacs din 1526 a avut loc la sud de Budapesta si maghiarii au fost infrinti. A existat si o a doua batalie la Mohacs in 1687 soldata cu infringerea turcilor.
« Last Edit: November 25, 2007, 04:39:48 PM by stanley123 » Logged
augustin717
Taxiarches

« Reply #27 on: November 25, 2007, 04:11:07 PM »

Topicul se numeste "limba romana", nu "roma".
« Last Edit: November 25, 2007, 04:11:34 PM by augustin717 » Logged
stanley123
Protokentarchos

« Reply #28 on: November 25, 2007, 04:59:23 PM »

Topicul se numeste "limba romana", nu "roma".
Correct. Scuze! Cind am apasat Reply titlul topicului era gresit. Stiu ca e vorba de limba romana.
Fiindca ati mentionat Roma, stiti de ce tiganii si au insusit denumirea de “Roma”?
« Last Edit: November 25, 2007, 05:00:12 PM by stanley123 » Logged
ionus
Jr. Member
**

Faith: Romanian Orthodox Christian

« Reply #29 on: December 04, 2007, 06:39:56 PM »

Numai bine a tutoror!

eu sint un aroman (macedon-roman) cine sa-a nascut in Constanta, acum sint in Los Angeles, unde am crescut practic toata viata-mea. Merg la o biserica care face parte de OCA (Orthodox Church in America).  Este pe calendarul vechi, si slujba este in engleza.  Nu am o legatura puternica cu biserica Ortodoxa Romana, si simt o lipsa in sufletul meu pentru asta....incerc sa-mai inveti ceva despre istoria noastra ca un popori crestini, si acum citesc "Christ is Calling You"-- scris despre viata-lui Parintele Gheorghe Calciu.  Viata-lui este o minune, si ma bucur foarte mult sa cunosc povestea lui.  Deja am intrebat pe alt "post" daca cineva are mp3's de predicarile a tineretul, sau alte predicari de preoti romanesti, dar nu-a raspuns nime.  Nu cum va are cineva aici informati a luat astea?
ialmisry
There's nothing John of Damascus can't answer
Warned
Hypatos

Faith: جامعي Arab confesssing the Orthodox Faith of the One, Holy, Catholic and Apostolic Church
Jurisdiction: Antioch (for now), but my heart belongs to Alexandria

« Reply #30 on: December 04, 2007, 06:47:08 PM »

Am o chestiunea linquistica.  De ce este "limba romana" si nu "romaneasca"? Este o regula de diferenta a folosirii "roman" sau "romanesc"?

Question a friend, perhaps he did not do it; but if he did anything so that he may do it no more.
A hasty quarrel kindles fire,
and urgent strife sheds blood.
If you blow on a spark, it will glow;
if you spit on it, it will be put out;
                           and both come out of your mouth
stanley123
Protokentarchos

« Reply #31 on: December 05, 2007, 07:27:45 PM »

Am o chestiunea linquistica.  De ce este "limba romana" si nu "romaneasca"? Este o regula de diferenta a folosirii "roman" sau "romanesc"?
Nu sint sigur, dar cred ca romaneasca este o forma mai arhaica provenind de la denumirea veche a partii sudice a tarii si anume "Tara Romaneasca."
augustin717
Taxiarches

« Reply #32 on: December 05, 2007, 07:42:32 PM »

ialmisry,
"Roman" este la origine un substantiv, care s-a adjectivizat;corespondentul exclusiv adjectival al lui "roman" este "romanesc".
Amandoua formele sint corecte insa, cum a spus si stanley123, "limba romaneasca" suna mai arhaic decat 'limba romana"; in afara acestei sintagme insa, "romanesc/romaneasca" este intotdeauna preferabil pe langa un substantiv: "mancare romaneasca", nu "mancare romana"; "scriere romaneasca", nu 'scriere romana' etc.
stanley123
Protokentarchos

« Reply #33 on: December 06, 2007, 01:47:46 PM »

Numai bine a tutoror!

eu sint un aroman (macedon-roman) cine sa-a nascut in Constanta, acum sint in Los Angeles, unde am crescut practic toata viata-mea. Merg la o biserica care face parte de OCA (Orthodox Church in America).  Este pe calendarul vechi, si slujba este in engleza.  Nu am o legatura puternica cu biserica Ortodoxa Romana, si simt o lipsa in sufletul meu pentru asta...
Este adeverat ca cei care au parasit tara de bastina, mai devreme sau mai tarziu simt lipsa spiritualitatii zonei de unde provin, cultura si traditiile.
augustin717
Taxiarches

« Reply #34 on: December 14, 2007, 02:17:20 PM »

A few traditional Romanian (mostly Transylvanian, more specifically) carols:
Ia iesiti boieri afara (Come out, o ye boyars):
http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Ia_iesiti_boieri_afara-1128.html
Catu ne-am d'umblatu (We have walked so much)
http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Catu_ne_am_d_umblat-346.html
Plecat-o, plecat-or mici colindatori (Little carolers have set out...)
http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Plecat_o_plecat_or-1934.html
Limbile sa salte (Let the tongues exult in high songs-"Byzantine" carol)
http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Limbile_sa_salte-1250.html

La poarta la Tarigrad (At the gates of Constantinople)
http://www.crestinortodox.ro/Asculta__La_poarta_la_Tarigrad-2190.html
Praznic luminos (Luminous feast):
http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Praznic_luminos-259.html
Fiica mica de-mparat ( O little daughter of the Emperor)
http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Radu_Cioras___Fiica_mica_de_mparat-371.html
augustin717
Taxiarches

« Reply #35 on: December 14, 2007, 02:58:59 PM »

La curte la cesti domni buni (At the court of these good Lords):
http://www.trilulilu.ro/Acelashi/e15e2340b49cae
Leusorul s-o-nturnatu (The lion has come back from the mountains down to the fields...; this  carol is to be sung to a young, unmarried lad ):
http://www.trilulilu.ro/Acelashi/4363d9c41017ac
Ce sara-i d'aiasta sara (What evening is this evening?)

http://www.trilulilu.ro/Acelashi/f81283ab324247

Colo jos in prundurele (Down on the graveled banks)
http://www.trilulilu.ro/Acelashi/98f9cd6a7cfa24
« Last Edit: December 14, 2007, 02:59:29 PM by augustin717 » Logged
ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #36 on: December 29, 2007, 03:14:07 PM »

Numai bine a tutoror!

eu sint un aroman (macedon-roman) cine sa-a nascut in Constanta, acum sint in Los Angeles, unde am crescut practic toata viata-mea. Merg la o biserica care face parte de OCA (Orthodox Church in America).  Este pe calendarul vechi, si slujba este in engleza.  Nu am o legatura puternica cu biserica Ortodoxa Romana, si simt o lipsa in sufletul meu pentru asta....incerc sa-mai inveti ceva despre istoria noastra ca un popori crestini, si acum citesc "Christ is Calling You"-- scris despre viata-lui Parintele Gheorghe Calciu.  Viata-lui este o minune, si ma bucur foarte mult sa cunosc povestea lui.  Deja am intrebat pe alt "post" daca cineva are mp3's de predicarile a tineretul, sau alte predicari de preoti romanesti, dar nu-a raspuns nime.  Nu cum va are cineva aici informati a luat astea?

http://www.ortodoxmedia.com/

Acolo gasiti de toate.

ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #37 on: January 17, 2008, 05:05:16 PM »

Un an nou fericit!

ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #38 on: December 02, 2008, 07:21:14 AM »

La multi ani de ziua nationala!

Mexican
Elder

Faith: Oriental Orthodox
Jurisdiction: Coptic Orthodox Church of Alexandria

« Reply #39 on: December 27, 2008, 06:15:21 PM »

Buna Seara

Eu am invatat limba romana dar cea din Republica Moldova shi romanii mi au spus uneori ca nu scriu bine.

De ce in Romania daca zic "ce ai in vedere?" (la ce te referi) nu este corect? De ce cand scriu "tu zimbeshti" sau "tirziu" nu e corect in Romania?

Eu ash vrea sa invat mai bine limba, acum 2 ani eram in Iasi dar nu cred ca o sa ma intorc in Romania.

Va salut cu respect
stanley123
Protokentarchos

« Reply #40 on: December 27, 2008, 08:06:23 PM »

Buna Seara

Eu am invatat limba romana dar cea din Republica Moldova shi romanii mi au spus uneori ca nu scriu bine.

De ce in Romania daca zic "ce ai in vedere?" (la ce te referi) nu este corect? De ce cand scriu "tu zimbeshti" sau "tirziu" nu e corect in Romania?

Eu ash vrea sa invat mai bine limba, acum 2 ani eram in Iasi dar nu cred ca o sa ma intorc in Romania.

Va salut cu respect
Limba romana moldoveneasca se aseamana dupa parerea mea, 95% cu limba romana literara. Diferentele constau in anumite arhaisme  si deasemeni regionalisme, termini folositi mai mult in Moldova si mai putin in Transilvanie si Muntenia.
ma2000
Elder

Saint Anthony The Great

« Reply #41 on: December 28, 2008, 11:46:34 AM »

Buna Seara

Va salut cu respect

Bună seara!

Precum spunea şi Stanley, unele cuvinte sau expresii nu sunt folosite în mod curent în limba literară. "ce ai in vedere?" este un astfel de caz.
"tu zimbeshti" sau "tirziu" nu sunt corect scrise din cauza faptului că în România, spre deosebire de R Moldova, în interiorul cuvintelor se foloseşte â şi nu î.

PeaceSerenity
Member

Faith: Eastern Orthodox Christian
Jurisdiction: Antiochian

« Reply #42 on: December 23, 2009, 06:10:08 PM »

Cuvintele sunt la fel deobicei dar expresiile am observat ca sunt diferite.
stanley123
Protokentarchos

« Reply #43 on: December 24, 2009, 01:39:00 AM »

Cuvintele sunt la fel deobicei dar expresiile am observat ca sunt diferite.
Nu cred ca este o mare problema daca e vorba de i(circumflex) sau a (circumflex). Inainte de 1989 si chiar dupa, 90% din cuvintele continind a (circumflex) azi, se scriau cu i(circumflex) si multi din cei plecati din tara pe vremea comunista inca folosesc i(circumflex).
pepikul
Newbie
*

Faith: Ortodox- romanian!

« Reply #44 on: February 17, 2010, 01:39:35 PM »

Alt roman! Pace tuturor! Jmbejdl, nevasta e din Siret, intrebati daca stie pe cineva din satul Calinesti Cuparencu! imi petrecean vacantele de vara in acel sat minunat!
Tags:
Pages: 1 2 »  All   Go Up
  Print  

Jump to: